بلفاروپلاستی ( عمل پلک)

بلفاروپلاستي پف پلك

شل شدگی و از دست رفتن قوام پوست در ناحیه پلک باعث چین خوردن و آویزان شدن پوست اضافی پلک و بیرون زدن چربی بصورت پف پلک فوقانی و تحتانی می گردد. گاهی پوست اضافه در پلک فوقانی در واقع ناشی از افتادگی ابرو وپیشانی می باشد که باید در ابتدا توسط جراح پلک تحت بررسی و درمان قرارگیرد.

 

علائم

از نظر ظاهری علائم پوست اضافی و پف پلك سبب سنگيني روي چشم مي شود. گاهی نیز میدان بینایی فوقانی و تحتانی محدود می شوند . در برخی موارد افتادگی ابرو وپیشانی سبب تشدید علائم فوق می گردد.

 

درمان

درمان جراحی بلفارو پلاستی می باشد . جراحی بلفارو پلاستی شامل برداشتن ظریف پوستهای اضافه و تنظیم چربیهای داخل پلک میباشد . مي توان دو پلک فوقانی را  با هم و پلکهای تحتانی را با هم جراحي كرد ولیکن اكثراً  هر چهار پلک بصورت همزمان عمل مي شوند. عمل جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود . در بعضی موارد نیاز به اعمال جراحی ديگري توام با عمل بلفارو پلاستی می باشد از قبیل محکم کردن پلک تحتانی، فیکس کردن ابرو ویا عمل توام افتادگی پلک. گاهي نيز لازم است ابتدا و يا همزمانافتادگي ابرو و پيشاني با ليفت آندوسكوپي اصلاح گردد. گاهی به دنبال عمل لیفت پیشانی  و ابرو،  پوست اضافی پلک از بین می رود و نيازي به جراحي بلفاروپلاستي نيست.  استفاده از دستگاه امواج راديويي جديدترين نوع جراحي هاي زيبايي صورت مي باشد.

 توصیه
۱- معاينه دقيق چشم و ساختمانهاي اطراف چشم مثل غدد اشكي، پمپ اشكي، مجرای اشکی ، عملكرد عضلات و بينائي، قبل از تزريقات چربی و فیلر و بوتاکس و جراحي هاي صورت ضروري است. معاینات توسط جراح پلک (جراح پلاستیک چشم) انجام میشود.

۲- قطع داروهای که شانس خونریزی حین عمل یا پس ازعمل جراحی راافزایش میدهند مثل آسپیرین دیکلوفناک بروفن وارفارین ….

۳- استفاده از كرم ضد آفتاب و عينك آفتابي باعث تاخير در علائم سن در صورت مي شود.